Statistiky

Během roku 2002 se podařilo vytvořit materiál “Základní informace o evangelikálních církvích a sborech v ČR v letech 1990-2000”, jehož cílem bylo zmapovat, shrnout a předložit statistická data ukazující vývoj a stav evangelikálních denominací v ČR na pozadí vývoje české společnosti. Díky této studii, která je první svého druhu v ČR, je možné získat objektivnější představu o strategických potřebách církve a tzv. strategii evangelizace.

 

Tento materiál je možné získat za 65,- Kč (+ poštovné a balné) na adrese ČEA nebo si jej můžete objednat přes e-mail info@ea.cz . 

 

V tomto materiálu si můžeme všimnout velké změny v počtu lidí, kteří se považují za věřící a nebo naopak za lidi bez vyznání. Při srovnání se sčítáním lidu v roce 1991 vidíme, že za deset let přibylo lidí bez vyznání skoro o 20 %! Zároveň asi o 12 % ubylo lidí věřících (zbytek jsou lidé, kteří si nejsou jisti nebo odpověď neuvedli).

 

Když se podíváme na výsledky týkající se evangelikálních denominací u nás, tak vidíme hned několik zajímavých výsledků. První z nich je celkový stav evangelikálních denominací a sborů v roce 2000:

 

Podle vedení zúčastněných denominací a sborů měly v roce 2000 celkem 17 272 členů. Je dost dobře možné, že evangelikálních křesťanů bylo více, protože ve sčítání lidu se k těmto denominacím přihlásilo asi 31 300 lidí – realita je asi tedy někde mezi těmito dvěma čísly. Když bychom ale chtěli tento poměr vyjádřit graficky, mohli bychom říct, že evangelikální křesťané v porovnání s obyvatelstvem ČR jsou jako novorozeně vedle Eiffelovy věže. Takové srovnání je jistě zarážející a může nás vést k modlitbám.

 

ČEA připravuje pokračování projektu!