Národní den odpojení

/ 16.02.2022

Období postu je pro digitální detox obzvláště příhodné

Doba před Velikonocemi, spojovaná s přípravou na oslavy Kristova ukřižování a vzkříšení, bývá příležitostí k usebrání se a odříkání, především skrze „tradiční“ duchovní disciplíny: modlitba a půst, zříkání se požitků a boj s neřestmi, rozjímání nad stavem vlastního srdce a úsilí o smíření s Bohem i lidmi.

Ale i celá řada moderních iniciativ vybízí ke zkoumání, zda-li není náš život nad míru zatížen tou či onou nestřídmostí.

Například „Suchej únor“ nabízí příležitost utkat se sám se sebou nad žejdlíkem chlastu, mnohé další soustředí pozornost na zdravý jídelníček a životní styl obecně.

Jednoduché rady, jak projít postem s co největším duchovním užitkem, naleznete třeba zde.

Nejde o nic převratného či nového, mnohé z toho nás každodenně provází životem. Přesto však může být cenné takto soustředěně se „připravit k boji“ a utkat se s ledasčím, co se nám zaplete pod nohy…

Dnešní křesťané jsou často více formování názory ze zpravodajských portálů a sociálních sítí, než Biblí. Tráví více času nad internetem a facebookem než nad Písmem, sledováním virálních videí než modlitbou. Musí tomu tak ale být? Vzepřít se tomuto trendu se před časem pokoušela síť křesťanských mužů SMLOUVA S OČIMA, kteří se zaváží k dodržování několika jednoduchých pravidel při používání internetu a sociálních sítí.

A co takhle Den odpojení?

Rod od roku také přibývá těch, kteří využívají inspiraci a zdroje Národního dne odpojení, aby ve svých komunitách nabádali a napomáhali k rovnováze mezi technologiemi.

Den odpojení je každoroční výzvou k 24hodinovému digitálnímu detoxu. Slaví se v různých zemích různě, ten nejstarší, americký, letos vstupuje do 14. ročníku. Den odpojení probíhá vždy od západu do západu slunce, letos od pátku 4. března do soboty 5. března 2022.

Nechte se toho večera pozvat k velkému experimentu: Vypněte mobily, sklapněte notebooky, odpojte wifi. Nebude to snadné, možná to bude bolet, ale nevzdávejte to! Užijte si den bez elektronické komunikace, bez kontrolování mailů a bez sledování sociálních sítí. Dopřejte si elektronický půst. A vymyslete nějaký program na sobotu. Ale pozor, program, při kterém není potřeba telefon. Ani internet. Ani digitální foťák. Ani televize… Pokud se vám ten úkol zdá nadlidský, pak právě vy jste tím nejlepším kandidátem, který by měl doma pravidelně slavit Den odpojení.

Připojte se k nám a odpojte se! Možná se vám to zalíbí! A možná objevíte, že takový den zpomalení a ztišení je možné si dopřát pravidelně, dokonce každý týden! Někdo tomu říká šabat, nebo den odpočinutí. A ten nenabízí jen samé odpojování, naopak dokáže i nečekaně spojit, propojit či napojit...

 

Autorem textu je David Floryk. David patří k iniciátorům Národního dne odpojení v ČR.

Národní den odpojení 2022 naleznete jako událost na FB.

 

Související články

Nenalezeny žádné záznamy.