Zemřel významný britský kazatel John Stott, z jehož podnětu byla v ČR založena Česká evangelikální a

ČEA / 13.04.2015

Celý evangelikální svět truchlí nad ztrátou jednoho z vůdčích křesťanských myslitelů 20. století. Reverend Dr. John Stott zemřel ve středu v 15:15 ve svém domově v St. Barnabas College. Devadesátiletý kazatel odešel pokojně obklopen svými přáteli při společné četbě Písma a poslechu vážné hudby.
John Stott byl jedním z průkopníků evangelikálního hnutí a jedním z hlavních autorů Lausannského závazku z roku 1974. Je autorem více než 40 knih.
Jiří Unger, tajemník ČEA, k osobě Johna Stotta řekl: „ John Stott byl neobyčejný člověk i myslitel, který ovlivnil generace křesťanských vedoucích ve Velké Británii i ve světě a jehož vliv bude pokračovat i po jeho smrti. Jeho knihy i kázání nejen mnoho lidí přitáhlo ke Kristu, ale bylo formativní i pro směřování a dobré základy jejich křesťanské víry a myšlení.  I když je to pro nás ztráta, „Uncle John“ doběhl svůj běh a nyní vstoupil do radosti Boha Otce, kterého nade vše miloval.“
Dr. Stott byl také blízkým přítelem evangelisty Billy Grahama, který ho kdysi popsal jako „nejrespektovanějšího kazatele dnešního světa“.  V reakci na jeho úmrtí Dr. Graham řekl: „Evangelikální svět ztratil jednoho ze svých nejvýznamnějších mluvčích a já jsem přišel o jednoho ze svých nejbližších přátel a rádců. Těším se, až se znovu shledáme v nebi.“
Dr. Stott  byl velkým přítelem Evangelikální aliance ve světě. Byl jedním z autorů preambule konstituce Světové EA z roku 1951, která definovala její teologický rámec a poslání. Svou stopu zanechal i v České republice, když dal v roce 1988 podnět ke vniku České evangelikální aliance.

Související články


 
  • M4
  • Národní týden manželství